Od niedawna zdarza mi się realizować proste zlecenia druku 3D - jako że nie ogłaszam się nigdzie z taką działalnością, są to zwykle wydruki dla znajomych. Ostatnio zostałem poproszony o wykonanie nieco większego obiektu - pudełka o wymiarach 9 x 20 x 9 cm - zajmującego niemal połowę powierzchni roboczej drukarki. Jak zwykle przy tego typu obiektach, uzyskanie gładkiej dolnej powierzchni okazało się najtrudniejsze z całego wydruku. Przy tej okazji poeksperymentowałem z pewnym ciekawym parametrem w Slic3rze - ilością wyciskanego filamentu na pierwszej warstwie.
Wchodząc w ustawienia Slic3ra, na stronie Advanced można zobaczyć, że parametrów związanych z ilością wyciskanego filamentu jest kilka:
Drugim efektem zwiększenia ilości wyciskanego materiału będzie szybszy druk - jako że drukarka musi wykonać mniej linii żeby pokryć filamentem całą powierzchnię. Poniżej - porównanie druku kwadratu o boku 40mm, z First layer extrusion width odpowiednio 0.6 i 1.2 mm (w ekstruderze celowo pozostawiłem resztkę poprzedniego koloru tak, żeby dobrze było widać grubość pojedynczych linii).
Dla porównania z innymi slicerami, parametr ten jest dostępny w Curze jako Initial layer line width (zakładka Advanced), natomiast brak go w KISSlicerze.
Pozostałe parametry związane z ilością wyciskanego filamentu dotyczą różnych elementów drukowanego obiektu. Jak można przeczytać w instrukcji programu:
- Perimeters (obrysy) - mniejsza wartość spowoduje drukowanie cieńszych ścianek, co z kolei pozytywnie wpłynie na odwzorowanie powierzchni,
- Infill and solid infill (wypełnienie) - większa wartość przyspieszy wydruk oraz zwiększy wytrzymałość przedmiotu,
- Top infill (górne wypełnienie) - mniejsza wartość poprawi wykończenie wierzchu obiektu oraz poprawi wypełnienie narożników w górnych powierzchniach,
- Support material (materiał podporowy) - zwiększenie parametru powinno skrócić czas wydruku.
Odnośnie samego pudełka - przedmiot drukował się 4h 42m i pochłonął 182 g PLA. Składał się z 258 warstw grubości 0.35 mm.
Źródła:
co do art. o openscad
OdpowiedzUsuńuparcie piszesz coś o zmiennych. Niestety nie ma tak dobrze, openscad nie ma zmiennych a stałe.
praktycznie nie da sie w łatwy sosob zmienic zmiennej. Mi sie przynajmniej nie udalo. Mozna robic assign, ale to i tak jest generowanie stalej.
Zgadza się, chociaż w wielu sytuacjach można z tych dziwne tworów korzystać jak ze zmiennych (w iteratorach czy tam gdzie da się użyć assign). Zresztą dokumentacja OpenSCADa sama używa określenia "variables".
UsuńPrzy ściankach tej grubości (3mm) wpuszczenie pianki byłoby dość trudne, zresztą rezygnując z wypełnienia udałoby się zaoszczędzić raptem z 10% filamentu. Nie warto :)
OdpowiedzUsuńWypełnienie generowane przez slicer (taki plaster miodu albo ośmiokąty) to bardzo dobra izolacja - dużo komór z powietrzem.